• Dbamy o biżuterię

Jak dbać o biżuterię ozdobiąną w kamienia i minerały

Wyroby jubilerskie z kamieniami szlachetnymi potrzebują pielęgnacji i troski. Nawet luksusowa biżuteria najwyższej jakości straci swoją atrakcyjność bez odpowiedniej uwagi.

Można oczewiście zwracać się do jubilera, ale to ty na codzień nosisz swoje kosztowności i jestem pewna - zgodzisz się ze mną że warto znać proste zasady jak dbać o biżuterię z naturalnymi kamieniami, koralami lub perłą.

Często bywa tak że kammienie którym ozdobiona jest nasza biżuteria wyblakło i straciło blask. Należy go wtedy oczyścić od zanieczyszczeń. Najprostszy sposób oczyścić kamieni to zanurzyć wyroby w mydlanym roztworze na 1-1,5 godziny, a potem delikatnie umyć i osuszyć przecierająć miękką ściereczką flanelową.Takie zabiegi pielęgnacyjne pomogą oczyścić wyroby z takimi kamieniami jak opal, malachit, turkus, kamień księżycowy.
Warto jednak sprawdzić czy kamienie są przymocowane do metalu za pomocą kleju. Niestety pod wpływem wody wastwa kleju może się rozmięksyć co skutkuje odklejeniem kamienia.

Takie kamienia ślaczetne jak topazy, rubiny, szmaragdy, szafiry, diamenty oraz beryl mają wysoką twardość, ich można oczyszczcić stosując mydlany roztwór z dodaniem kilku kropelek amoniaku.

Warto wziąć pod uwagę że kamienia równeż reagują na otoczenie zewnętrzne. W wilgotnym środowisku mogą się zepsuć korale, opal, bursztyn, perły, turkus, malachit. Wyroby z rubinem, granatem lub topazem mogą stracić kolor przebywając długo pod jaskrawym promieniem słonecznym. Kwarc i ametyst nie tolerują wysokich temperatur.

Żeby biżuteria długo cieszyła nas swoim pięknym zabdałym wyglądem należy stosować kilka prostych zasad:

  • przechowywać wyroby w miękkim woreczku lub zamkniętym pudełku,
  • nie zostawiać biżuterii pod jaskrawym słonecznym promieniem, chronić przed wilgocią
  • chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, uderzeniami
  • trzymać pooddal grzejników, unikać wpływu różnicy temperatur,
  • chronić przed kontaktem z kosmetykami,
  • nie przechowywać w łazięce

To są proste reguły które pomogą rozwinąć nawyki żeby kolczyki, pieścienie lub naszyjniki służyłi długo i wiernie, przynosząc Ci radość i dobry nastrój!